KARIERA KROK PO KROKU

Znalezienie wymarzonej pracy nie jest proste. Lecz jeśli odpowiednio wcześnie przygotujesz plan działania, jest duża szansa na zbliżenie się krok po kroku do założonego celu.

Po pierwsze studia

Co prawda nigdy nie ma gwarancji znalezienia pracy po studiach, lecz wiadomo jakie są trendy zmian na rynku pracy i które branże rozwijają się. Rządowe Centrum Studiów Strategicznych określiło branże, które będą potrzebować ludzi do pracy. Przy wyborze studiów pomyśl jednak przede wszystkim o sobie. Dopasuj swoje zainteresowania i osobowość do tego, co chcesz studiować.

Hobby

Rozwijaj swoje zamiłowania i hobby. Może właśnie hobby podpowie ci, co chciałbyś robić w życiu? Nie ma lepszej pracy niż ta, w której można połączyć własną pasję z pracą zarobkową.

Zacznij pracę jak najwcześniej

Może być weekendowa, czy dorywcza. Nauczysz się pracy w zespole wielu innych pożytecznych rzeczy. Dowiesz się również, jaka praca na pewno cię nie zadowoli w przyszłości.

Trendy na rynku pracy

Śledź zmiany na światowym rynku pracy w interesujących cię branżach. Zaglądaj do Internetu, czytaj prasę, weź udział w konferencji organizowanej przez twoją uczelnię. Zaglądaj też na targi pracy. Tam pojawiają się największe polskie firmy w poszukiwaniu młodych, zdolnych studentów.

Zgłoś się do biura karier

Biura karier oferują studentom informacje, rady i pomoc w wyborze drogi zawodowej. Są centrum informacji o rynku pracy, preferencjach i wymaganiach pracodawców oraz o trendach na rynku pracy.

Poszukaj praktyki lub stażu

Jeśli nie możesz podjąć pracy w wybranej przez ciebie firmie, zacznij od praktyki czy stażu.
W niektórych firmach praktyki są płatne, w innych nie, ale oferta praktyk na rynku pracy jest coraz większa. Można popracować latem lub we zimie. Można wygrać dobrze płatną praktykę w konkursie „Grasz o staż”. Sam zdecyduj jak chciałbyś praktykować!

Wyjedź na stypendium zagraniczne

Będąc na stypendium zagranicznym, możesz się wiele nauczyć i zobaczyć. Pamiętaj jednak, że często sam musisz postarać się o taki wyjazd i poszukać kontaktów.

Organizacje studenckie

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na pracę zawodową w trakcie studiów, zapisz się do organizacji studenckiej. Tam też możesz nauczyć się pracy zespołowej, sam poprowadzić projekty zdobyć doświadczenie, które przyda się w podjętej później pracy.

Sam wymyśl co chciałbyś robić

Może masz pomysł na jakiś produkt czy usługę Pamiętaj, że pomysł jest najważniejszy! Ważne jest przygotowanie dobrego biznesplanu i do dzieła!